Eating Seasonally on a Budget!

The most common excuse I hear as a nutritionist, is that it is too expensive to eat healthy... Trust me I get it, life can be expensive! The past four years, I have lived out of home. I was lucky enough to live on campus for two of those years. But for two years now I have had to do a lot of adulting.. Paying my own bills, cooking for myself, working to pay said bills, you get it?

Food for me, has also been a high priority on my budgeting list (lets just say, food is basically my life), yet still I have managed to budget, and not miss out on any of the fun things that come with being a student - I even managed to save enough to take myself on a 3month holiday around europe. Whilst I must say - leading a Nutritious Healthy and most importantly Delicious diet!

Freezing at the top of Eiffel Tower in Paris #PrayforParis

Freezing at the top of Eiffel Tower in Paris #PrayforParis

HOW DID I DO IT? you might ask...

The best tip I can give to eating healthy on a tight budget is to Eat Seasonally. 

You know that time around mid september when strawberries drop from $6 to just $2 a punnet? Or when you know summer is just around the corner because score a tray of mangoes for just $10?

I always by an extra tray to freeze mangoes for smoothies!

I always by an extra tray to freeze mangoes for smoothies!

That there is the benefit of eating seasonally. When the right climate comes around, it is a lot easier to grow and harvest produce, this is one of the reasons the price dramatically drops when the produce is in season!

To get you started, I shared my favourite summer season Quiche  - Caramelised Leek and Mushroom Quiche - on my blog. This quiche costs me just $7.75 to make. It is packed full of all those important macro nutrients - Carbs, Protein, Fat! So not only is it nutritiously balanced I was able to get 6 meals out of it (thats just $1.29 a serve!!!)

Caramelised Leek and Mushroom Quiche (just $1.29 a serve!!)

Caramelised Leek and Mushroom Quiche (just $1.29 a serve!!)

Add a little salad to the side and you have yourself a healthy lunch for every day of the week for just $2. Yep thats right lunch for just $2 a day. Opposed to spending $10 a day on takeout. 

The best way to pick up seasonal cheap produce is to head to your local market, or local fruit shop (brisbanites make sure you check out Charlies Fruit Market). 

So now its time for a challenge. I challenge you to find your local markets, print off the table I shared last week, and buy seasonal produce next weekend - then watch your savings grow!

Tag me on instagram to share your market experience with me // or comment below to tell me about your favourite market in your local area!

Shelley xx